17 Eylül 2011 Cumartesi

Umreye Giderken Mutlaka Yanınızda Götürmeniz Gereken Şeyler Listesi (4)

Bu,"o yazı" değil. Ama okuyun.

Uzun süredir "umre yazıları"nı ihmal ettim. Daha hızlı aktaracağımı düşünüyordum ama olmadı. İçimdeki şeyleri aktaramayacağıma dair korkumsa büyüdükçe büyüdü,bekledikçe. Demekki,beklememeli.Umreye gideceğimiz kesinleştiğinde,her normal insan gibi aldı beni de bir telaş. Ne yapsam ,ne etsem,ne götürsem... Her türlü tedbiri almalıydım!bir de 8 aylık bir bebek olunca! Her eksiği gidermeliydim! İlaçlar,kıyafetler,terlikler,mamalar,ıncıklar,cıncıklar... Liste yapsanız epeyce uzar. Ki öyle listelere de rastlayabilirsiniz internette. O yazıların çoğunu okumuşumdur. Genel-geçer bilgilerden,özel tedbirlere kadar her şeyi...

Oraya gittiğimde ise,daha başka bir şeyi farkettim. İnsan gitmeden önce de düşünebiliyor ama aynel yakîn bunu yaşamak farklı. Orada bu listelerden ,bu tedbirlerden,bu ve sair ve sairlerden çok daha farklı,başka şeylere muhtaçtı kalbim.

İllaki İnsan tedbirli bir yaratıktır,ne kadar da olsa.. O yüzden umre yolculuğuna çıkacaksanız,korkmayın. Yani,korkularınız zaten size gereken her şeyi aldıracak. Gereksiz bir çok şeyi de.

Oraya kendinize yük olacak hiç bir şeyle gitmeyin derim ben olsam size. Maddi ve manevi olarak yük olacak herşeyi dahil ederek buna.

Oraya kul haklarınızı götürmeyin mesela.Helalleşin bol bol...Siz de helal edin hakkınızı.Hafifleyin.İncelin.

Orada en çok kullandığım şey,Kur'an-ı Kerim olmuştu. Mescidlerde sürekli Kur'an okuyan mümin ve mümineleri gördükçe ,daha bir şevkle okumak isteyeceksiniz kitabınızı..Oraya Kur'an-ı Kerim aşkınızı götürün mesela. Mümkünse cep boy bir meal alın,her fırsatta dinleyin Rabbinizi,ne söylemiş kalbinize.

Oraya giderken götürülecekler listesinin en başına,Allah'a celle celaluhu ve Resullullah'a aleyhisselatuvesselam,götüreceğiniz hediyeler olsun. Biz,sınırlı sayıdaki arkadaşımla birlikte bir Kur'an Hatmi yapabilmiştik alelacele. Hatim okuyup hediye etmek isteyen arkadaşlarım da emanet etmişlerdi hatimlerini bize. Maksat,eli boş gitmemekti,gönlü boş gitmemekti Resullullah'a aleyhisselatuvesselam ve Beytullah'a.. Miraç gecesinde Beytullah'ta ve öncesinde Medine'de hediye edilmişti ravza-i mutahhara'da bu kardeşlerimin hediyeleri inşallah... Azdı,yetersizdi,cılızdı...Ama samimiydi duamız inşallah...Rabbim hepsinden razı olsun.

Sadakalarınızı götürün oraya. Bire 10.000,bire 100.000 verilen bir yere gidiyorsunuz! Burada verdiğiniz 1'i Harem-i Şerif'te yüz bin, Mescid-i Nebevi'de on bin'le çarpıyorsunuz inşallah.Vaad,Deniz Abla vaadi değil,Allah'ın vaadi inşallah:) Arkadaşlarınıza oradan ucuz çin malı hediyeler almak yerine,onlar adına sadaka verin mescidlerde çalışanlara.

Oraya giderken yanınızda nasuh tövbelerinizi götürün inşallah. Gitmeden önce tövbe etmeye başlamalı ve bu tövbe tüm ömre yayılmalı aslında... "Umre" ile "ömür" kelimeleri aynı kökten geliyormuş...Hikmeti nedir acaba... :)

Oraya giderken ,mutlaka ve mutlaka edebinizi götürün yanınızda. Resullullah'ın aleyhisselatuvesselam bahçesinde dolaşırken,Beytullah'a yaklaşırken,"lebbeyk Allahumme lebbeyk!" nidâsını içinizde çoğaltırken. Bir kardeşiniz olmadık bir yerde canınızı yaktığında,olmadık bir hareketle kalbiniz kırıldığında,mesela göz göre göre imtihan olduğunuzda edebiniz tutsun sizin yakanızdan, "sus ve şükret" desin kulağınıza. He bir de, Resullullah'ın aleyhisselatuvesselam,huzurunda sesinizi yükseltmeyiniz asla.:)
Bir de büyük konuşmayınız hiç. :) Zaten tüm bunları yaptığınızda (ki o ân yapmaktan çoktan pişman olduğunuz bir âna doğru yola çıkmışsınız demektir..) derhal bildirilecektir haddiniz! Siz,haddinizi baştan biliniz işte.

Oraya giderken,özellikle Medine'ye giderken kocaman gülümsemenizi götürün yanınızda. Ümmeti muhammedin renkli,cıvıl cıvıl halini izleyecek gözlerinizi götürün. Ummetimin o güzelim kadınlarına ve güzelim erkeklerine bir de o gözlerle bakın...Herbirine âşık olun... İşte deyiniz işte! Resullullah hâlâ başımızda! Âh bir de şu içimizdeki ebucehil olmasa.....:(

Oraya giderken ,duanızı götürün yanınızda. Bir "Kâbe'yi görme ânı" vermiş ki Rabbim bizlere... Böyle bir çizgi çiziyorum ve o ânın haşyetinden susuyorum işte tam burada. Duanızı götürün. Başkalarının dualarını da.

Oraya giderken gözyaşlarınızı götürün. Ki katılığı gitsin şu kalbinizin.
Oraya giderken... o kadar çok şey var ki..nasıl saysın insan.. :)

Ama,Oraya giderken mutlaka ve mutlaka, ÜMMETİ MUHAMMEDİ götürün arkanızda. Kalbinizin ,gövdenizin,ruhunuzun içine alarak tüm ümmeti muhammedi! Öyle çok muhtacız ki her birimizin vücudunda bir ve bütün olmaya!

Elbette daha alınacak pek çok elzem şey vardır,Allahın hikmet verdiği kulları daha güzellerini tespit etmiş ve söylemişlerdir.Ben sıradan vatandaş,kendi yettiğimce yazabildim..Okunup araştırılmalı..

Bol bol fotoğraf çektiğiniz,pazarlık maceralarınızı dönüşte gülüşerek arkadaşlarınıza anlatacağınız alışverişler ettiğiniz bir yurtdışı macerası sakın olmasın umre!

Rabbim,umresi ,ömrüne ışık tutanlardan etsin hepimizi.

Demiştim işte,bu "o yazı" değildi. :)_______________
Deniz.

15 yorum:

 1. Ne güzel anlatmışsınız..
  Allah razı olsun..
  Henüz ufukta yok ama, gideceğim zaman bu yazınızı tekrar okumak,hatta nasihat olarak yanıma almak ara ara okumak isterim..
  Rabbim kabul buyursun inşAllah..
  Dua ile..

  YanıtlaSil
 2. Canım benim Rabbim senden ebeden razı olsun. Ağlattın beni." Bir kardeşiniz olmadık bir yerde canınızı yaktığında,olmadık bir hareketle kalbiniz kırıldığında,mesela göz göre göre imtihan olduğunuzda edebiniz tutsun sizin yakanızdan, "sus ve şükret" desin kulağınıza."
  öyle zor ki susup şükredebilmek :((
  inşallah senin bu yazından sonra imtihanlar karşısında susup şükretmeye çalışacağım. sağolasın bu yazın için..
  Umreni ve eşinin ümresini kabul eylesin.
  seni ve kızını çok öpüyorum
  selam ve dua ile
  Gamze

  YanıtlaSil
 3. Gamzecim,nasip buralardan görüşmekmiş hep..:( İyi dilek ve dualarımız karşılıklı canım benim biliyorsun..Allaha emanet olasın..

  YanıtlaSil
 4. Allah sizden razı olsun, Umreye gitmeden önce yazınızı okuma şansına sahip oldum. Tam da aradığım yazı bu idi. Hele o son sözünüz "Umresi ömrüne ışık tutanlardan " olmak o kadar hoşuma gitti ki, sık sık kullanıyorum, hakkınızı helal edin lütfen...

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel bir yazı olmuş. Sağolun. bende bloğuma beklerim.

  Görüşmek üzere

  www.bakbuharika.blogspot.com

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel anlatmışsınız yol gösterici oldu.İnşallah ramazanda oradayım 15 gün sonra,kalbm pır pır..

  YanıtlaSil
 7. Allah razi olsun din kardesim. Nasip olursa biz de gidecegiz 15 gun sonra. Soyledikleriniz oyle yer etti ki kalbimde, daha farkinda olarak gidecegim insallah.

  YanıtlaSil
 8. içim titredi okurken...ürperdim ve götüreceğim gözyaşımın birazını harcadım..uzun zamandır tek hayalim umre ziyareti yapmak...nasipse eğer 2014 şubatta annemide alıp gitmeyi planlıyorum inşallah ... sağolun hatırlatmalar çok iyi geldi..

  YanıtlaSil
 9. Es-Selam,
  Bizede nasip oldu giden yil,
  şimdilerde bende bir şeyi unutmayin diyesim geliyor gidenlere.
  çantada, bagajda, arada derede sakin unutmayim muhakkak alin yaniniza diye.
  Benide götürün diye...

  Mevla razi olsun.
  Selam ve dua ile

  YanıtlaSil
 10. YARIN UMREYE GİTCEM NASİPSE SABAHDA YAZINIZI OKUMAYI NASİP ETTİ RABBİM ÇOK ŞÜKÜR,ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN SELAMETLE :)

  YanıtlaSil
 11. Gittim bende bende gittim yanıyor içim koorr koorrr yalvarıyorum Allah 'ıma nolur tekrar nasip et rabbim diye gitmeden önce inşallah Allah nasip ederse gideriz diye dua ediyor insan gidip gelincede Allah'ım nolur tekrar tekrar nasip et diye kavruluyor oraları anlatmak yetmiyor illaki yaşamak gerek

  YanıtlaSil
 12. 1 yaşındaki oglumla 15 gün sonra gidecegiz.inşaallah.. bebegiyle gitmis kimse yok etrafımda.. mümkünse sizinle özel görüşmek isterim..

  YanıtlaSil
 13. Keşke beğen hatta çok çok beğen düğmeleri olsada ne kadar beğendiğimi anlayabilsem yüreğinize sağlık

  YanıtlaSil
 14. Ablam ağzına yüreğine sağlık kismetse bizde annemle 5 gün sonra gideceğiz. Ne lazım olur diye girdim yazını okuduktan sonra bavulla gotureceklerimin cok ta önemli olmadığını anladım allah seneden razı olsun....

  YanıtlaSil

Kalemle öğreten,insana bilmediğini bildiren Râhman ve Râhim olan Allah'ın adıyla..Tüm kelimelerin telif hakları Kendisine ait olan Allah'a sayısız hamdolsun...
Şablon resimleri Jason Morrow tarafından tasarlanmıştır. Blogger tarafından desteklenmektedir.

© içimize yolculuk , AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena